MALÉ DEJINY UMENIA 3: Akvarely Emila Noldeho

203 203 people viewed this event.

14:00 TVORIVÁ DIELŇA PRE DETI

Akvarely Emila Noldeho
Emil Nolde bol nemecký maliar a grafik, ktorý patrí medzi najznámejších expresionistických umelcov. Zásadnú úlohu v jeho diele zohrávala technika akvarelu. Pri tejto technike sa používa farba rozpustená vo vode a maľuje sa na rôzne povrchy ako papier, plast, koža, drevo, plátno a iné. Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami. Tentokrát preskúmame akvarely nemeckého umelca Emila Noldeho, ktoré sú plné farieb, vyskúšame si a naučíme sa pracovať s podobnými materiálmi a pomôckami ako využíval aj samotný umelec a vytvoríme si svoje vlastné akvarelové krajinky.

17:00 PREDNÁŠKA

Akvarely Emila Noldeho

Introvertný maliar Emil Hansen alebo Emil Nolde bol významným predstaviteľom nemeckého expresionizmu, ktorý sa vyznačoval tým, že zdôrazňoval osobnú psychologickú a citovú reakciu umelca na obsahovú náplň diela. V jeho umení prevládali dve témy a to miestna krajina a interpretácia biblických príbehov. Jeho akvarelová tvorba bola v roku 1914 zakázaná, no on sa vzoprel a svoje akvarelové krajiny začal maľovať na papieri malom formáte.
Viac o osobnosti Emila Noldeho sa dozviete na prednáške Jany Tenczer Juránkovej. Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami.

 

18:45 WORKSHOP PRE DOSPELÝCH

Akvarely Emila Noldeho

Emil Nolde patrí medzi najznámejších expresionistov a jeho pôsobenie je spájané s umeleckou skupinou Die Brücke, ktorú však po roku opustil. Ako väčšina nemeckých expresionistov ovládal techniku drevorezu i olejomaľby, no zásadnú rolu hrala technika akvarelu. Medzi jeho najčastejšie námety obrazov patria krajiny, biblické, veľkomestské výjavy i kvetiny. Intenzívny záujem o tému kvetov odrážal jeho záujem o umenie Vincenta van Gogha. Jeho dielo bolo neskôr označené nacistami ako zvrhlé a mal zakázané maľovať. V tomto období tvoril veľmi neobvyklé akvarely nazývané ako „nenamaľované obrazy“.
Priblížiť sa k tvorbe Emila Nodeho a vyskúšať si techniku akvarelu budete môcť s pomocou Vladimíra Vakova.

 

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, +421 41 7649 692).

Vstup zdarma.

 

Dátum a čas

12.07.2023
14:00
 

Miesto

Rosenfeldov palác
 

Typ podujatia

 

Zdielať

Scroll to Top