MALÉ DEJINY UMENIA 3: Insitné umenie a Henri Rousseau

183 183 people viewed this event.

14:00 TVORIVÁ DIELŇA PRE DETI

Insitné umenie a Henri Rousseau

Insitné alebo naivné umenie charakterizuje diela s jednoduchým, častokrát vymysleným výberom motívov.
Umelci využívajú jednoduché techniky, ale s prepracovanými detailmi, ktoré zavádzajú diváka do sveta kúziel a symbolov. Väčšinou ide o sny samotných umelcov.
Medzi najvýznamnejších insitných umelcov patrí Henri Rousseau, francúzsky maliar, ktorý popri maľovaní pracoval ako vyberač daní, colník, kvôli čomu dostal aj prezývku „Colník“.

Poďte s nami nazrieť za oponu tvorivého procesu týchto umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia. Vítaní sú všetci, ktorí majú chuť spoznávať umenie.

 

17:00 PREDNÁŠKA

Insitné umenie a Henri Rousseau

Henri Rousseau, celým menom Henri Julien Felix Rousseau, bol francúzsky amatérsky maliar, samouk. Nevedel nič o správnom kresliarskom umení, často prehlasoval, že jeho jediným učiteľom umenia je príroda. Za života sa mu síce vysmievali, ale po smrti sa jeho diela dostali do samotného Louvru. Dnes je považovaný za otca insitných, naivných maliarov. Jeho obrazy sa síce môžu zdať „neohrabané“, no ich vitálnosť, jednoduchosť a poetickosť ho zaraďuje k umeleckým majstrom.
Viaceré umelecké štýly 20. storočia boli ovplyvnené práve jeho tvorbou.
O živote Henriho Rousseaua, jeho tvorbe a samotnom insitnom umení porozpráva Katarína Matušková. Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami.

 

18:45 WORKSHOP PRE DOSPELÝCH

Akvarely Emila Noldeho

Emil Nolde patrí medzi najznámejších expresionistov a jeho pôsobenie je spájané s umeleckou skupinou Die Brücke, ktorú však po roku opustil. Ako väčšina nemeckých expresionistov ovládal techniku drevorezu i olejomaľby, no zásadnú rolu hrala technika akvarelu. Medzi jeho najčastejšie námety obrazov patria krajiny, biblické, veľkomestské výjavy i kvetiny. Intenzívny záujem o tému kvetov odrážal jeho záujem o umenie Vincenta van Gogha. Jeho dielo bolo neskôr označené nacistami ako zvrhlé a mal zakázané maľovať. V tomto období tvoril veľmi neobvyklé akvarely nazývané ako „nenamaľované obrazy“.
Priblížiť sa k tvorbe Emila Nodeho a vyskúšať si techniku akvarelu budete môcť s pomocou Vladimíra Vakova.

 

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, +421 41 7649 692).

Vstup zdarma.

 

Dátum a čas

11.07.2023
14:00
 

Miesto

Rosenfeldov palác
 

Typ podujatia

 

Zdielať

Scroll to Top