MALÉ DEJINY UMENIA 3: Rozmanitosť Paula Kleeho

193 193 people viewed this event.

14:00 TVORIVÁ DIELŇA PRE DETI

Rozmanitosť Paula Kleeho

Švajčiarsky maliar Paul Klee bol významným umelcom 20. storočia. Predtým ako sa stal maliarom bol dobrým hudobníkom a kvôli štúdiu výtvarného umenia svoju hudobnú kariéru skončil. Jeho tvorba bola ovplyvnená viacerými umeleckými smermi ako exprepresionizmus, kubizmus, surrealizmus i mnoho iných. Jeho umeleckú tvorbu preto nevieme jednoznačne zaradiť. Jeho fantázia bola veľmi bohatá.
Na tvorivej dielni sa vydáme po stopách Paula Kleeho a inšpirujeme sa jeho obrazom „Hrad a Slnko“, vytvorený z rôznych geometrických tvarov a farieb. Budeme recyklovať staré programové karty Rosenfeldovho paláca a vytvárať si spoločne prostredníctvom farebných geometrických tvarov veľkorozmerné krajiny.

 

17:00 PREDNÁŠKA

Rozmanitosť Paula Kleeho

Paul Klee bol švajčiarsky maliar, ktorý od samého začiatku vzdoroval konvenciám. Jeho dielo je tak rozmanité, že sa nevie presne určiť do ktorej skupiny umelcov ho zaradiť. Počas života sa stal členom skupiny Die Blaue Reiter, ktorá združovala expresionistických a neskôr abstraktných maliarov. V roku 1920 začal pôsobiť na škole umenia a dizajnu Bauhaus, čo bola progresívna škola a dielňa slobodného umenia, kde vytvoril obrovské množstvo diel.
Rozmanitosť v dielach Paula Kleeho viac predstaví Štefánia Ďuricová.

 

18:45 WORKSHOP PRE DOSPELÝCH

Rozmanitosť Paula Kleeho

Dielo Paula Kleeho nemožno jednoznačne zaradiť do žiadneho výtvarného spolku. Odráža sa v ňom vývoj maliarstva prvej polovice 20. storočia. Zo začiatku sa cítil byť viac kresliarom, než maliarom. Tak ako sú rozmanité jeho obrazy, tak sú rozmanité aj jeho techniky, ktoré používal, často ich kombinoval aj na jednom obraze. Rovnako aj podklady sú rôzne, od papiera, cez lepenku až po plátno. Dokonca lepil papier na lepenku, kombinoval temperu a olej, akvarel a tuš a podobne. Po celý čas jeho tvorby bola však v úzadí, v podtexte hudba. Snažil sa dokonca uplatniť pravidlá hudobnej kompozície na konštrukciu obrazov.
Vyskúšajte si techniky Paula Kleeho na workshope s Pavlou Lazárkovou Trizuljakovou.

 

Objavujte umenie zábavnou formou spolu s nami.

Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, +421 41 7649 692).

Vstup zdarma.

 

Dátum a čas

18.07.2023
14:00
 

Miesto

Rosenfeldov palác
 

Typ podujatia

 

Zdielať

Scroll to Top