ŽIDOVSKÝ CINTORÍN

24 24 people viewed this event.

Turistická informačná kancelária mesta Žilina vás pozýva na prehliadku židovského cintorína s odborným výkladom v nedeľu 25. augusta o 15.00 hod.

 

Židia sa v Žiline objavujú až v polovici 19. storočia. Do začiatku 19. storočia mohli bývať v meste len 2 židovské rodiny, pretože viac Židov mesto nebolo ochotné akceptovať. Mohli však prichádzať cez deň za obchodom, ale na noc museli mesto opustiť. Spomenuté dve rodiny boli WIXOVCI a SPANYOLOVCI. Prvé rodiny, s ktorými sa tu stretávame boli aj POPPEROVCI, ROSENFELDOVCI a WEILOVCI. V roku 1850 vznikla židovská náboženská obec, postavili si modlitebňu a mali aj židovskú školu.

 

Naše kroky nás však povedú bránami židovského cintorína, kde sa nachádza viac ako 1400 hrobov s kombinovanými hebrejsko-nemeckými a hebrejsko-slovenskými nápismi. Zo symbolov sa vyskytujú žehnajúce ruky Kohenov, krčah Levitov s miskou, smutná vŕba, holubice a vence z ruží. Náhrobníky majú rôzne tvary od jednoduchých, cez veľkolepé secesné pomníky až po bohato florálne dekorované.

 

Počas odbornej prehliadky sa dozviete zaujímavosti nielen o cintoríne, ale aj o samotných osobnostiach nášho mesta. Priestormi tohto miesta plného symbolov a histórie vás bude sprevádzať odborník Jozef Feiler. Prehliadku zabezpečujeme v spolupráci so ŽNO Žilina.

 

Vstupné: dobrovoľný príspevok na obnovu cintorína
Kapacita obmedzená: 25 osôb
Miesto stretnutia: Jesenského 1, vedľa Námestia požiarnikov

 

Na prehliadku je potrebné sa vopred objednať telefonicky na +421 907 845 567 alebo e-mailom na info@tikzilina.eu.

 

Dátum a čas

25.08.2024
15:00
 

Miesto

.
 

Typ podujatia

 

Zdielať

Scroll to Top